До уваги власників газового обладнання!
За інформацією Державної служби гірничого нагляду та промислової політики України під час використання газу в побуті з початку 2015 року в Україні сталося 17 нещасних випадків, внаслідок чого 34 людини постраждало, 18 загинуло.
Наведемо наступні факти.
Так, у Вінницькій області завершено розслідування технічних причин аварії під час використання газу у побуті, що сталась 31 грудня 2014 року у приватному будинку, внаслідок якої загинув власник будинку та ще троє мешканців отримали отруєння продуктами горіння. За результатами розслідування було встановлено, що причиною накопичення в приміщеннях будинку продуктів згорання була одночасна робота газового теплогенератора, плити газової та витяжної вентиляції зі штучним спонуканням при зачинених метало-пластикових вікнах, що призвело до виникнення ефекту зворотної тяги в димовому каналі. Власник самовільно замінив передбачений проектом котел опалювальний газовий на теплогенератор і ввів його в експлуатацію без залучення спеціалізованого підприємства газового господарства.
В січня 2015 року в приватному будинку у Дніпропетровську внаслідок отруєння чадним газом загинули двоє мешканців будинку – жінка 1963 року народження та чоловік 1992 року народження. За попередньою інформацією, однією з причин нещасного випадку стало накопичення чадного газу в житловому приміщенні внаслідок утворення зворотної тяги в димовому каналі. За оперативною інформацією, в приміщенні виявлено факт самостійної заміни опалювального котла, а також несертифікований димовідвідний патрубок та несправний димовий канал, який має нещільності внаслідок руйнування цегляної кладки.
У лютому поточного року під час використання газу в у житловому будинку міста Києва постраждало двоє дітей 2010 та 2013 р.н., які за попередніми даними, отруїлися продуктами згорання природного газу.
В квартирі будинку м. Щорс Чернігівської області у лютому поточного року внаслідок вибуху газоповітряної суміші через виток газу з відкритого пальника газової плити сталася аварія, в результаті якої загинула мешканка квартири.
На Львівщині, у приватному будинку, в березня цього року, внаслідок порушення правил експлуатації системи газопостачання, стався вибух газоповітряної суміші, у результаті чого постраждав 68-річний власник оселі.
Довідка:
Чадний газ – надзвичайно небезпечний, адже ним легко отруїтися. Його не можна відчути: він безбарвний і не має запаху. Потрапляючи дихальними шляхами до крові, чадний газ сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень: людина гине, як від задухи.
Основними причинами накопичення у приміщеннях чадного газу можуть бути:
1. Несправність газових приладів.
2. Недостатність припливного повітря в кухні, в тому числі відсутність постійно відчиненої кватирки у вікні.
3. Недостатність тяги (розрідження) в камерах згорання котлів.
4. Робота вентиляторів відпливних зонтів над газовими плитами.
При отруєнні чадним газом лікарі рекомендують:
- винести потерпілого на свіже повітря;
- якщо потерпілий у свідомості — дати багато пити (чай, вода);
- при відсутності ознак дихання зробити штучне дихання та непрямий масаж серця;
- викликати швидку медичну допомогу.
Щоб уникнути отруєння, необхідно:
- перевіряти наявність тяги в димоході; не закривати його заслінкою на ніч;
- не використовувати газові плити для обігріву приміщень;
- частіше провітрювати приміщення, де є газові прилади.
У разі виявленні витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за телефонним номером «104».
З метою попередження нещасних випадків нагадуємо, що всі без виключення газові прилади повинні встановлюватися на підставі проектної документації спеціалізованими підприємствами, які мають відповідні ліцензії на право виконання таких робіт з оформленням виконавчо-технічної документації.
Сподіваємось, що наведена інформація допоможе запобігти нещасним випадкам по схожим причинам і стане в нагоді в профілактиці травматизму.
Сектор з питань охорони праці