Епідемічна ситуація зі сказу в Україні
Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту.
Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою. Впродовж останніх 16 років, реєструються поодинокі випадки захворювання людей на сказ.
Відповідно до даних Міністерства охорони здоров’я України за останні 10 років зареєстровано 29 випадків захворювання людей на сказ у 16-ти областях (Київській, Харківській, Миколаївській, Донецькій, Кіровоградській, Чернігівській, Одеській, Херсонській, Луганській, Львівській, Полтавській, Черкаській, Запорізькій, Вінницькій, Сумській, Тернопільській та у м. Києві).
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці — 41,4%) чи домашніх/безпритульних тварин (коти — 21,8%, собаки — 15,3). Вживання в їжу сирого м'яса , інфікованого сказом, не є джерелом інфекції для людей.
Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може варіюватися від менш як 1 тижня до більш одного року. Початковими симптомами сказу є висока температура і в багатьох випадках біль або незвичайні, незрозумілі відчуття: поколювання, пощипування або печіння (парестезія) у місці рани.
У міру поширення вірусу по центральній нервовій системі розвивається прогресивне, смертельне запалення головного і спинного мозку.
Щоб запобігти захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби, необхідно:
1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів;
2. Якщо покусала або ослинила підозріла (невідома) тварина, потрібно промити місце покусу струменем теплої води з милом , а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду.
3. Якомога щвидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування що проводиться за затвердженою схемою.
4. Своєчасно робити щеплення домашнім тваринам.
Під час лікування дуже важливо дотримуватись встановленого лікарем режиму, а саме, не можна переохолоджуватись, перегріватись, фізично перевтомлюватись та вживати спиртні напої.