Інформація з питання недопущення поширення захворювання на африканську чуму свиней
Африканська чума свиней (АЧС) або африканська лихоманка — висококонтагіозна вірусна хвороба свиней, яка проявляється лихоманкою, синюшністю (ціанозом) шкіри та обширними крововиливами внутрішніх органів. Для людини африканська чума свиней - безпечна.
Збудник африканської чуми свиней — ДНК - місний вірус. Найважливішою особливістю АЧС є надзвичайно швидка зміна форм перебігу інфекції серед домашніх свиней від гострого з 100% летальністю до хронічного і безсимптомного переносу і непередбачуваного поширення.
Залежно від кількості збудників, які потрапили в організм тварини, а також від її стану та перебігу хвороби інкубаційний період триває від 2 до 6 діб. Перебіг хвороби: блискавичний, гострий, підгострий, рідше хронічний. При блискавичному перебігу тварини гинуть без будь-яких ознак; при гострому – у тварин підвищується температура тіла до 40,5-42,0 °C, спостерігається ядуха, кашель, з’являються напади блювання, парези та параліч задніх кінцівок. Спостерігаються серозні або слизово-гнійні виділення з носа та очей. Хворі тварини здебільшого лежать, зарившись в підстилку, в’яло піднімаються, пересуваються та швидко втомлюються.
Смертність, залежно від перебігу, може бути від 50% до 100%. Тварини які перехворіли і вижили, залишаються пожиттєвими вірусоносіями. Діагноз визначають на основі клінічних, паталогоанатомічних, лабораторних досліджень. Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено, лікувати тварин заборонено. Вірус АЧС залишається життєздатним: в м'ясі від хворих тварин – до 155 днів; у гною та ґрунті – до 3 місяців; у трупах свиней – до 2,5 місяців; у копчених м’ясопродуктах – до 6 місяців; в солонині – до 1 року; в замороженому м’ясі – до 3 років.
Відповідно до Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней (наказ Мінагрополітики України від 05.03.2014 № 81) проводяться наступні заходи, а саме:
- Зонування, встановлення карантину;
- ветеринарно-міліцейські карантинні пости (контроль переміщення підконтрольних вантажів, дезінфекція автотранспорту);
- знищення сприйнятливого поголів’я в епізоотичному осередку;
- дезінфекція та дератизація;
- заборона переміщення тварин та сировини на певних територіях;
- депопуляцію диких кабанів, моніторинг в дикій фауні;
- подвірні обходи з метою виявлення хворих тварин, просвітницька робота, інше.
Ситуація з АЧС в Україні знаходиться під постійним контролем Головного управління ветеринарної медицини та Держветфітослужби. З метою убезпечення поширення вірусу хвороби АЧС необхідно проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення.Станом на 14.07.2015 всього в Україні з 2012 року зареєстровано 26 випадків АЧС (в т.ч. 15 в дикій фауні).
Пам’ятайте: Лише суворе дотримання вимог щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней дасть можливість уникнути виникнення захворювання та економічних збитків. Закликаємо всіх мешканців не купувати продукти на стихійних ринках і без дозвільної документації на їхній продаж.