Історичні сторінки нашої пам’яті
Нещодавно Українським інститутом національної пам'яті у приміщенні прес-центру Українського національного інформаційного агентства „Укрінформ” проведено круглий стіл „Закляті друзі. Нацизм і комунізм у розпалюванні ІІ світової війни (до 75-их роковин пакту Ріббентропа-Молотова)”.
Учасниками круглого столу були: віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич, директор УІНП Володимир В’ятрович, доктор історичних наук Іван Патриляк, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, відомий правник Володимир Василенко, голова всеукраїнського товариства „Меморіал” Степан Кубів, історики та громадські діячі Іван Заєць, Ярослав Антонюк, Ярослав Файзулін, Ростислав Пилявець, Володимир Іванченко, Сергій Рябенко, Олександр Іщук, Микола Боровик та інші зацікавлені особи.
На круглому столі історики та правники обговорили наслідки пакту Ріббентропа-Молотова, намагалися дати правову оцінку гітлерівсько-сталінському переділу Європи у 1939 році та вияснити, чи чекатиме комунізм свій „Нюрнберг”. Також піднімалися питання щодо співпраці тоталітарних нацистського і комуністичного режимів у 1939–1941 роках, наслідки нацистсько-радянських домовленостей для України та юридичної оцінки злочинів нацизму та комунізму.
За результатами круглого столу напрацьовано резолюцію, яка була направлена до Кабінету Міністрів України та органів виконавчої влади:
- порушити питання про визнання в Україні злочинності комуністичного і нацистського режимів;
- сприяти розвитку наукових досліджень на зазначену тематику;
- забезпечити доступ до архівів документів комуністичних спецслужб;
- щорічно організовувати вшанування на державному рівні 23 серпня – як день пам’яті і загальноєвропейського примирення;
- щорічно на державному рівні 01 вересня вшанувати жертв Другої світової війни.