Компанія з вакцинації для дітей
Інфекційні хвороби супроводжують нас протягом усього періоду існування людства. Епідемії та пандемії минулих століть забирали життя сотень тисяч людей, спустошували населені пункти, потребували величезних матеріальних затрат на боротьбу з ними.
Першою ефективною спробою запобігання (профілактики) захворюванням на інфекційні хвороби була публікація у 1782р. Д.Самойловича «Доповідь про зараження чумою», де він запропонував проводити здоровим людям профілактичні щеплення проти чуми з матеріалу, відібраного від хворого.
Наступними кроками імунопрофілактики стали дослідження Е.Дженнера з віспощеплення, розробка Л.Пастером системи імунізації проти сказу.
Прагнення штучного відтворення процесу, що відбувається під час боротьби з паразитом, який проник в організм, сприяло подальшому розвитку імунопрофілактики.
Наукові основи імунологічної профілактики були закладені в кінці ХІХ століття. В подальшому використання біологічних препаратів для специфічної профілактики інфекційних хвороб розвинулось у самостійне велике направлення.
Найдієвішою та найефективнішою імунопрофілактика стала у ХХ столітті, коли було винайдено і застосовано вакцини проти багатьох небезпечних інфекційних хвороб.
У минулому сторіччі завдяки імунопрофілактиці була ліквідована натуральна віспа, зменшилась до поодиноких випадків захворюваність на поліомієліт, дифтерію, правець тощо.
Проте до цього часу у населення залишається частково неоднозначне ставлення до щеплень, страх ризику ускладнень та втрати здоров’я після вакцинації.
Ціль вакцинації – створення специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб. Імунізація як первинний контакт з антигеном, виділеним з клітин збудників цих захворювань і позбавленим реактогенності, є безпечною.
Специфічна профілактика має дві задачі: забезпечення індивідуального захисту осіб, що щеплюються, та створення популяційного імунітету.
Позитивна роль популяційного імунітету визначається не тільки в тому, що люди, у яких є штучний імунітет, мають шанс не захворіти, але також і в тому, що при високому ступені популяційного імунітету зменшується ризик зараження. Захищеність від захворювання на інфекційні хвороби зберігає здоров’я людей.
В Україні охорона здоров’я є загальним обов’язком суспільства та держави.
З метою забезпечення епідемічного благополуччя населення та попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, в країні затверджено порядок проведення профілактичних щеплень, передбачених Календарем профілактичних щеплень.
На даний час в Україні передбачено проведення щеплень проти 10 інфекційних хвороб, які мають особливо активний, що не піддається контролю, повітряно-краплинний механізм передачі, а також тяжкий перебіг з ускладненням та летальним наслідком (туберкульоз, гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха, епідемічний паротит).
На громадян в цьому питанні полягає тільки один обов’язок у передбачені періоди робити щеплення.
До останнього часу виконання плану щеплень (не менше 95-98% підлеглих контингентів) в Україні, м.Києві, в т.ч. Святошинському районі, було задовільним.
Починаючи з 2020р. на охоплення населення країни щепленням та подальше поширення небезпечних інфекційних хвороб вилинули спочатку пандемія COVID-19, а потім повномасштабне військове вторгнення РФ в Україну. У цей період більшість закладів освіти перебували на дистанційній формі навчання, багато закладів дошкільної освіти не працювали, населення з дітьми переміщувалось як в середині країни, так і за її межі.
На тепер виникає загроза розповсюдження інфекційних хвороб серед нещепленого дитячого населення у зв’язку з можливістю занесення патогенних мікроорганізмів з інших територій при передислокації військ та внутрішньо переміщеними особами.
На підставі викладеного, з метою попередження зростання захворюваності в Україні організовано проведення «наздоганяючої» кампанії імунізації нещепленого дитячого населення від кору, епідемічного паротиту та краснухи з 01.07.2023р.
Крім того, у зв’язку з реєстрацією спалаху вакциноспорідненого поліомієліту, проводиться форсована імунізація нещеплених дітей до 6 років.
Не слід забувати і про планові щеплення проти інших інфекційних хвороб.
Враховуючи, що імунізація захищає мільйони людей від хвороб та інвалідності і стає надійним засобом активного довголіття, закликаємо батьків своєчасно приводити дітей на щеплення проти зазначених вище інфекційних хвороб до закладів охорони здоров’я.