Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

На державному рівні відзначатимуть 100-річчя Героя України - легендарного розвідника, майора Вихря

Опубліковано 07 лютого 2014 року о 11:55
фото

Легендарний розвідник Євген Степанович Березняк  народився у Катеринославлі (нині- Дніпропетровськ) 25 лютого 1914 року. З 1933-го викладав у школах на Дніпропетровщині. З жовтня 1939-го до червня 1941-го - завідувач Львівським міським відділом народної освіти. З осені 1941 року перебував у радянському підпіллі на Дніпропетровщині.

В 1943-44 рр. вчився в Головному розвідувальному управлінні Генштабу СРСР.

В ніч на 19 серпня 1944 року на чолі розвідувальної групи  десантувався на території окупованої Польщі під Краковом із завданням організувати розвідку військ, оборонних рубежів і військових перевезень противника. Одразу ж після висадки Євген Березняк потрапив у полон, але йому вдалося втекти та продовжити розвідувальну роботу, значно розширив агентурну мережу, завербувавши понад десятка цінних посадовців, які виконували завдання розвідки військ і військових об'єктів. У виключно складній обстановці Євген Степанович проявив стійкість, мужність, ініціативу, уміння і наполегливість у досяганні мети. Група "Голос" своїми діями врятувала Краків від руйнування, повернувшись після виконання завдання у розвідвідділ фронту і детально доповівши про дії групи. Групі "Голос" на чолі з капітаном Березняком удалося повністю зібрати і передати в штаб 1-го Українського фронту достовірну інформацію про дислокацію нацистських армій, корпусів і дивізій, повітряних ескадр.

А вже після перемоги розвідник опинився в таборі НКВС. Факт затримання гестапо став причиною арешту капітана Євгена Березняка. Органи безпеки не могли повірити, що він потрапив до гестапо і вижив. Ветеран зізнавався, що в радянському таборі морально було важче, ніж у німецькій камері смертників. Але після численних перевірок і за клопотання Генштабу він був звільнений і демобілізований.

У повоєнні роки Є.Березняк повернувся до Львова. А потім 30 років пропрацював у Міністерстві освіти, 25 років очолював Головне управління шкіл.
Цікаво, що протягом 20 років після війни ніхто й не здогадувався, що Євген Березняк – колишній розвідник. Навіть родина і друзі. В 1963 році Головне розвідувальне управління розсекретило діяльність групи "Голос". В 1967 році письменник Юліан Семенов пише книгу "Майор "Вихор" - одну із свого "серіалу" про радянського розвідника Штірліца-Ісаєва (за сюжетом, син Ісаєва входить у розвідгрупу Березняка-"Вихора"). Тоді ж було знято однойменний фільм, який швидко зробив Євгена Березняка знаменитим. А вже після виходу фільму “Майор Вихор” і статті в газеті “Известия”, в якій розповіли, що розвідник цей – прототип персонажа, живе в Києві і працює в Міністерстві, Євген Степанович почав отримувати щоденно по 300–400 листів.

У 2001 році Президент Леонід Кучма нагородив Євгена Степановича Березняка званням "Герой України" з врученням ордена «Золота Зірка», а в 2009 році Президент Віктор Ющенко призначив йому довічну державну стипендію. Євген Степанович Березняк дійсно народний Герой. І свідченням цього є заслужені медалі, нагороди та відзнаки колишнього СРСР, України, Російської Федерації, Республіки Польща. Є.Березняк - заслужений учитель УРСР (1965), кандидат педагогічних наук (1968), генерал-майор (2005), автор близько 100 наукових праць з питань управління в системі народної освіти, навчання та виховання учнів, зокрема, монографій: "Шляхи розвитку освіти на Україні" (1964), "Керівництво роботою школи" (1970), "Керівництво сучасною школою" (1983), книг-спогадів "Я - Голос" (1971), "Пароль "Dum Spiro" (1987), "Операція "Голос" (1992). Його праці видавалися в Києві, Москві, Білорусії, Монголії.

Про діяльність групи Євгена Березняка у Кракові знято кінофільми: "Майор Вихор" (СРСР), "Врятувати місто" (Польща), документальні фільми: "Тепер їх можна назвати" (СРСР), "Операція "Голос" (Польща), "Майор Вихор. Правдива історія" (Україна).

Євген Степанович брав активну участь у ветеранському русі. Будучи членом Київської міської ради ветеранів України, часто зустрічався з солдатами, курсантами й офіцерами української армії, учнями шкіл та студентами вищих навчальних закладів. Його статті публікувалися в журналах і газетах.

Саме 25 лютого 2014 року виповнюється 100 років з дня народження Євгена Степановича Березняка - Героя України, ветерана Великої Вітчизняної війни, рятівника міста Кракова від фашистських окупантів.

Світла пам'ять про Євгена Степановича Березняка назавжди збережеться у серцях тих, хто його знав і працював з ним, а його подвиги ніколи не забудуть нащадки, заради яких він боровся на війні та розвивав освіту.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux