Профілактика та поширення передового досвіду
Рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності - один із основних показників стану охорони праці.
За 9 місяців 2023 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшло 456 повідомлень про нещасні випадки, внаслідок яких постраждали 498 осіб, з них 117 - із смертельним наслідком. Також надійшло 9 повідомлень за формою П-3 про хронічне професійне захворювання.
В Головному управлінні за період з початку року зареєстровано 1068 актів за формою Н-1, з яких 326 акти по випадкам, які за результатами розслідування
визнано пов'язаними з виробництвом (Н-1/П), та 728 акти по випадкам, що не повʼязані з виробництвом (Н-1/НІ), на 14 потерпілих складені тимчасові акти (H-1/П тимчасовий).
Найбільше нещасних випадків сталося внаслідок падіння потерпілих осіб під час пересування 47 (22%), а також дії рухомих деталей обладнання, машин і механізмів 26 (12%).
Причини великої кількості нещасних випадків - організаційні (71% або 150 потерпілих). При цьому превалює невиконання вимог інструкції з охорони праці - 100 (47%). Також серед причин психофізіологічні - 13% або 27 потерпілих, з яких 17 (8%) через особисту необережність потерпілого.
Найбільша кількість потерпілих осіб у страхових нещасних випадках повʼязаних з виробництвом зафіксована в таких галузях:
/ транспорт, поштова діяльність - 45 осіб (21%); ~ оптова та роздрібна торгівля - 41 особа (19%);
~ переробна промисловість - 30 осіб (14%);
/ державне управління й оборона, будівництво, організація харчування - по 12 осіб у кожній (по 6%);
інші сфери - 58 осіб (28 %).
умовах воєнного стану в Україні, головні спеціалісти відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління, які наділені
повноваженнями страхових експертів з охорони праці, продовжують виконувати свої основні функції. Вони взяли участь у роботі 961 комісії з розслідування та спеціального розслідування нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві, в тому числі:
- 20 групових нещасних випадків;
- 52 нещасних випадки із смертельним наслідком;
- 51 випадок смерті на підприємстві;
- 560 гострих професійних захворювань;
- 17 нещасних випадків з можливою інвалідністю;
- 261 нещасний випадок з тимчасовою втратою працездатності.
В середньому один головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків взяв участь у роботі 192 комісій з розслідування (спеціального розслідування) за цей період.
З метою вивчення стану умов і безпеки праці на підприємствах для подальшого надання в межах
компетенції допомоги роботодавцю у вдосконаленні системи управління охороною праці, проведено:
- 15 планових перевірок стану профілактичної роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці;
- 21 позапланову перевірку у звʼязку з настанням нещасних випадків на виробництві.
Виявлено 218 порушень законодавства про охорону праці, внесено роботодавцям 35 подань про усунення порушень, складено 18 протоколів на керівників підприємств про адміністративне правопорушення.
Взято участь у проведенні 23 тематичних нарад за участі керівників підприємстві організацій столиці та 2 профспілкових конференціях. Надано страхувальникам 1050 консультацій у створенні та реалізації ефективної системи управління охороною праці.
На підприємстві «ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» вивчався позитивний досвід функціонування системи управління охороною праці, який надалі було поширено ще на 15 столичних підприємств.
«З огляду на статистику за 9 місяців 2023 року, хочу звернутись до роботодавців. Створюйте безпечні та нешкідливих умови праці на робочих місцях. Проводьте системну профілактичну роботу з працівниками.
Превентивні заходи обовʼязково дадуть позитивний результат і стануть запорукою збереження здоровʼя та життя працівників», - впевнений Олександр
Дузь, заступник начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи.