З 8 по 14 березня Україна святкує Масницю
Масниця - улюблене народне свято, що відзначається впродовж усього тижня і символізує закінчення зими і початок весни, відоме майже всім європейським народам, хоча й із різними назвами. Ритуальні українські вареники, що традиційно готувалися українцями на свято, щедро засмачувалися маслом, звідси і назва тижня – Масниця.
Християнська церква прив'язала Масницю до тижня напередодні Великого посту, який триває 48 днів до Великодня. Саме тому свято не має чітко встановленої дати в календарі, а залежить від дати Великодня, яка, як відомо, є змінною. Зазвичай вона припадає на кінець лютого – початок березня і займає, ніби проміжне місце між зимою та весною. У 2021 році Великий піст розпочинається 15 березня. Відповідно, Масницю святкуватимуть з 8 по 14 березня.
Відзначення свята полягає у проведенні гучних святкувань – карнавалів (серед яких найвідоміший Венеційський карнавал з характерними масками і розкішними костюмами). Власне й саме слово “карнавал” походить від латинського carnem vale – м’ясо прощай. У чехів це свято називається Менсопуст, у словаків – Фашіанг, у поляків – Запусти, у росіян – Маслєніца. В окремих регіонах України побутували також такі назви як Колодій, Запусти, Пущення, Заговини, Сирний тиждень.
В Україні на свято прийнято робити опудало Масниці – велику ляльку з соломи, вдягнену у жіночий одяг. За традицією, наприкінці масничного тижня її спалюють як уособлення зими, прагнучи розбудити весняну природу. Також на свято прийнято готувати вареники, млинці та пригощати ними своїх рідних і друзів.