Зміни у законодавстві, яким регулюється діяльність органів опіки та піклування, пов‘язана із захистом прав дитини
28.11.2014 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 № 624, якою внесено ряд суттєвих змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов‘язаної із захистом прав дитини".
1. Внесено новий розділ "Соціальний захист дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах" спрямований на вдосконалення механізму взаємодії органів опіки та піклування з іншими суб‘єктами соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю (у тому числі структурними підрозділами, yстановами та закладами з питань соціального захисту населення, охорони здоров‘я, освіти) щодо захисту прав дітей і підтримки сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Впроваджено оцінку безпеки дитини в сім‘ях, в яких скоєно насильство над дітьми, жорстоке поводження з ними або існує реальна загроза його вчинення.
2. Введено нову підставу для набуття статусу позбавлених батьківського піклування дітьми, батьки яких не можуть виконувати свої батьківські обов'язки з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку із проведенням антитерористичної операції або тимчасовою окупацією.
Тепер такі діти зможуть тимчасово отримувати гарантований державою захист та підтримку.
3. Внесено новий розділ "Особливості провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, переміщеної з тимчасово Окупованої території а60 району проведення антитерористичної операції», в якому закріплено алгоритм дій щодо захисту прав дітей. які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із тимчасово окупованих територій України та районів проведення антитерористичної операції.
4. Розширено повноваження Комісії з питань захисту прав дитини, яка є консультативно-дорадчим органом, що утворений при кожному органі опіки та піклування. Додано завдання:
- вирішення питання щодо організації соціального супроводу сім'ї, у яких порушуються права дитини, зокрема, з метою убезпечення влаштування дитини до інтернатного закладу, надання сім'ї соціальних послуг відповідно до потреб;
- затвердження індивідуального плану соціального захисту кожної дитини. яка перебуває у складних життєвих обставинах;
- направлення батьків, які неналежно виконують батьківські обов'язки, для проходження індивідуальних корекційних програм до суб'єктів соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю, які відповідно до компетенції розробляють та впроваджують такі програми.