Звіт про роботу служби у справах дітей Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації за 2013 рік
Служба у справах дітей Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (далі-служба) у своїй діяльності керується Конвенцією ООН про права дитини, Цивільним та Сімейним кодексами України, Законами України „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, „Про охорону дитинства”, „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, «Про попередження насильства в сім’ї», Указом Президента України „Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей”, постановами Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами, що стосуються роботи з дітьми.
За інформацією Міського наукового інформаційно-аналітичного центру медичної статистики дитяче населення Солом’янського району м. Києва становить близько 58 тисяч осіб.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» та відповідно до Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення, служба координує зусилля центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та жорстокого поводження з дітьми.
З цією метою службою протягом 2013 року проведено 10 нарад, круглих столів та семінарів, та 2 громадських слухання з питань захисту прав дітей. Розроблено План спільних дій органів, служб, закладів та установ, що опікуються долею дітей, щодо соціального захисту дітей, профілактики вчинення неповнолітніми правопорушень та злочинів, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності в Солом’янському районі м Києва до 2020 року, яким передбачені, зокрема, заходи щодо виявлення та надання вчасної соціальної, психологічної та правової допомоги сім`ям, де батьки ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків та ведуть асоціальний спосіб життя. Метою роботи з такими сім‘ями є збереження біологічної сім`ї, відновлення її функціональної спроможності щодо виховання дітей.
Службою ведеться, зокрема, і в компьютерному вигляді, та постійно оновлюється банк даних про дітей, які потребують посиленої уваги з боку державних органів. На кінець 2013 на обліку перебувало 267 дітей: 35 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, і 232 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
При Солом’янській райдержадміністрації працює дорадчий орган - комісія з питань захисту прав дитини, безпосереднє ведення справ якої здійснює служба. У 2013році відбулось 24 засідання комісії, на яких було розглянуто 470 питань щодо захисту прав та інтересів дітей.
Через Центр надання адміністративних послуг Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації забезпечується надання 25 видів адміністративних послуг, які зачіпають права та інтересів дітей. У 2013 році надано 486 таких послуг населенню, у наданні 9 послуг відмовлено з метою недопущення порушень прав та інтересів дітей.
З метою запобігання дитячій бездоглядності, безпритульності, бродяжництву та жебрацтву серед неповнолітніх, службою спільно з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, кримінальною міліцією у справах дітей Солом’янського РУ ГУМВС України в м. Києві на території району проведено 32 профілактичних рейди “Діти вулиці”, під час яких обстежено 121 сім’ю, в яких діти опинились у складних життєвих обставинах. З батьками було проведено профілактичні бесіди, 121 особу попереджено про адміністративну відповідальність за неналежне виконання своїх батьківських обов’язків щодо дітей.
Під час рейдів було виявлено 6 дітей, з них 2 неповнолітніх виявлено під час перевірок комп’ютерних клубів у навчальний час. З дітьми та їх батьками проведено профілактичні бесіди щодо недопущення перебування осіб до 18 років у розважальних закладах у навчальний час та пізні вечірні години. Також було виявлено 4 дітей, проживання в сім'ї батьків яких загрожувало їх життю та здоров’ю. На підставі розпоряджень Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації дітей було вилучено з сімей та влаштовано - 3 дітей до медичних закладів, 1 дитину до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 м. Києва. На сьогодні до вирішення подальшої долі у зазначеному центрі тимчасово перебуває 1 дитина, 3 дітей влаштовано до центрів соціальної реабілітації. Стосовно їх батьків у судовому порядку порушені питання щодо позбавлення батьківських прав (1 позов відносно 2 дітей судом задоволено) та відібрання дітей від батьків без позбавлення батьківських прав (2 позови відносно 2 дітей перебувають на розгляді суду).
За результатами рейдів поставлено на контроль 15 квартир, де діти зареєстровані, до Солом’янського РУГУ МВС України в м. Києві направлено 21 клопотання щодо притягнення батьків до адміністративної відповідальності за неналежне виконання своїх батьківських обов’язків.
Службою вживаються всі необхідні заходи щодо вчасного вирішення питання про повернення у родину дітей, які перебувають у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей №1 м. Києва.
Так, за 2013 рік в Центрі перебувало 6 дітей Солом’янського району м. Києва. Результатом проведеної роботи є повернення 2 дітей до батьків або осіб, які їх замінюють; 4 дітей влаштовано до закладів соціальної реабілітації.
Коли всі вжиті профілактичні заходи не дають бажаних результатів, як крайня міра розглядається питання про позбавлення батьків батьківських прав відносно дітей.
Протягом 2013 року службою подано до Солом‘янського районного суду м. Києва 6 позовів про позбавлення батьків батьківських прав та 2 позови про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав, з яких 5 позовів судом задоволено, 3 позови перебувають на розгляді.
З навчальних закладів всіх рівнів акредитації до служби протягом 2013 року надійшло 33 клопотань щодо надання погодження на відрахування студентів, які за різних обставин не можуть продовжувати навчання у зазначеному закладі (10 клопотань передано для розгляду за місцем реєстрації та фактичного проживання дитини). За результатом проведеної роботи з неповнолітніми та їх батьками було надано 3 відмови, 8 погоджень, 12 дітей повернуто до навчання.
З метою контролю за дотриманням законодавства про працю неповнолітніх щоквартально проводяться звірки із центром зайнятості щодо неповнолітніх, які влаштовані на підприємства різних форм власності, аналізується становище молоді на ринку праці.
У 2013 році до служби з питань працевлаштування та видачі направлення до центру зайнятості неповнолітні не звертались. Для забезпечення дотримання права дитини на захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для її здоров’я, співробітниками служби протягом 2013 року було здійснено перевірки 14 підприємств щодо наявності працюючих там неповнолітніх. Під час перевірок на 2 підприємствах було виявлено 8 працюючих осіб до 18 років, порушень законодавства про працю дітей під час цих перевірок виявлено не було.
З метою контролю за недопущенням пропаганди серед дітей насильства, жорстокості, розповсюдження порнографії та іншої інформації, що підриває суспільну мораль, співробітники служби спільно з відділом кримінальної міліції у справах дітей здійснили перевірки 13 комп’ютерних клубів. Під час рейдів було виявлено 2 неповнолітніх у комп’ютерному клубі у навчальний час. З дітьми та їх батьками проведено профілактичні бесіди щодо недопущення перебування осіб до 18 років у розважальних закладах у навчальний час та пізні вечірні години.
Співробітниками служби для здійснення контролю за організацією роботи адміністрацій навчальних закладів району щодо профілактики дитячої бездоглядності, безпритульності, злочинності та правопорушень, негативних явищ в учнівському середовищі, здійснення соціального захисту дітей протягом звітного періоду здійснено перевірки 29 навчальних закладів, про що складені відповідні довідки.
На території Солом‘янського району працює 19 підліткових клубів за місцем проживання, де працює 149 гуртків, які відвідують 2337 дітей району. Усі підліткові клуби входять до об‘єднання підліткових клубів «Либідь».
Особлива увага приділяється залученню до активних форм зайнятості дітей, які потребують підвищеної уваги держави. Так, гуртковою та спортивно-оздоровчою роботою охоплено 12 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 118 дітей з багатодітних родин, 37 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах.
У 2013 році службою проведено 2 наради, де надано методичну допомогу педагогам-організаторам клубів. Спільно з керівництвом ОПК «Либідь» здійснено 8 перевірок підліткових клубів за місцем проживання щодо стану профілактично-виховної роботи з дітьми.
Службою проводиться інформаційно-роз‘яснювальна та правоосвітня робота з дітьми, їх батьками або особами які їх замінюють. Так, для учнів навчальних закладів району проведено 11 правоосвітніх і 8 профілактичних бесід щодо попередження шкідливих звичок та негативних явищ у підлітковому середовищі, заходами охоплено 760 осіб.
На кінець 2013 року на первинному обліку в службі перебувало 232 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. З них:
- 184 виховується в сім`ях опікунів (піклувальників);
- 17 дітей перебуває в державних дитячих закладах;
- 23 дитини виховується в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу;
- 2 неповнолітніх навчаються в середніх спеціальних навчальних закладах.
З метою розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування протягом 2013 року в районі:
- створена 1 прийомна сім`я на виховання до якої влаштовано 1 дитину, позбавлену батьківського піклування;
- відкрито 1 дитячий будинок сімейного типу, на виховання та спільне проживання в який влаштовано 6 дітей, позбавлених батьківського піклування;
- 35 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовані під опіку/піклування в сім`ї громадян України;
- 3 дітей, позбавлених батьківського піклування, передані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу, який створено в Шевченківському районі м. Києва;
- 1 дитина влаштована до прийомної сім‘ї, яка створена в м.Ватутіне Черкаської області;
- 14 дітей усиновлено;
- щодо 2 дітей-сиріт, які виховувались одинокими матерями (які померли), за сприяння служби у справах дітей було визнано батьківство біологічними батьками дітей.
На сьогодні в Солом’янському районі функціонує:
- 7 прийомних сімей, де виховується 10 дітей;
- 2 дитячих будинках сімейного типу, де проживає 12 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
З метою забезпечення права дитини на виховання в сімейному оточенні, підвищення рівня обізнаності громадян в цих питаннях та заохочення їх до прийняття дітей вищезазначених категорій на виховання в свою родину службою для розміщення в районній газеті «Солом`янка» та на офіційному сайті Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації надається інформація про роботу, спрямовану на забезпечення соціального захисту дітей; інформація про різні форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; інформація про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які потребують влаштування до сімейних форм виховання. Також, інформація про дітей, які можуть бути усиновлені, подається для розміщення на Всеукраїнському порталі національного усиновлення «Сирітству – ні».
Протягом 2013 року 35 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, передані під опіку (піклування) в сім`ї громадян, 1 дитина влаштована на виховання та спільне проживання до прийомної сім`ї , 9 дітей влаштовано в дитячий будинок сімейного типу та 14 - усиновлені.
З метою захисту житлових та майнових прав дітей, які перебувають на обліку служби, всі квартири, де вони зареєстровані, поставлені на контроль у житлово-експлуатаційних організаціях району. У розпорядженнях про влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зазначається доручення відокремленому структурному підрозділу за місцем реєстрації дитини - вжити заходів щодо збереження житла та ніяких дій (приватизації, реєстрації, зняття з реєстрації) без дозволу органу опіки та піклування не здійснювати.
З тією ж метою протягом звітного періоду службою подано до суду 2 позови щодо стягнення аліментів на утримання 4 дітей, обидва позови судом задоволено.
Також здійснюється контроль щодо оформлення спадщини на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка залишилась після смерті батьків. Службою у 2013 році в інтересах дитини цієї категорії подано до суду 1 позов щодо визнання за нею права власності на квартиру в порядку спадкування, який судом задоволено.
Службою контролюється питання вчасної постановки на квартирний облік дітей вищезазначеної категорії, які досягли 16-річного віку. Протягом 2013 року на пільгову квартирну чергу в районі поставлено 2 дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Щорічно працівниками служби у справах дітей здійснюються обстеження житлово-побутових умов проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку в службі у справах дітей, кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, усиновлювачів. Так, протягом 2013 року здійснено 427 обстежень житлово-побутових умов проживання вищезазначених категорій населення.
Службою у справах дітей проводиться постійна робота по виявленню у дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку, нерухомого майна. У разі надходження інформації про наявність у дитини майна, комісією здійснюється обстеження та складається опис цього майна. З метою збереження майна, право власності на яке мають діти вищезазначеної категорії, службою у справах дітей ініціюється питання про призначення опіки над цим майном. Протягом 2012 року, згідно з розпорядженнями Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації, було призначено опіку над майном 21 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до доручення Міністерства соціальної політики України від 17.04.2013 № 221/0/15-13/57 щодо захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, та, згідно з розпорядженням Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації від 14.06.2013 № 384 «Про утворення інвентаризаційної комісії для перевірки стану збереження та проведення інвентаризації житлових приміщень, яке належить на праві користування або власності дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа» було створено відповідну комісію для проведення інвентаризації та надано доручення здійснити обстеження житлово-побутових умов проживання житлових приміщень, в яких зареєстровані особи вищезазначеної категорії.
Із залученням представників комунальних підприємств району проведено обстеження умов проживання в квартирах, де зареєстровані або мають власність діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та особи з їхнього числа. Під час обстежень з мешканцями квартири проведено роботу, спрямовану на приведення приміщень у належний санітарний стан (здійснення прибирань в квартирах, проведення необхідного косметичного ремонту тощо).
За результатами проведеної інвентаризації було складено кошториси на виконання ремонтних робіт в квартирах, до яких протягом 2013-2015 років повернуться на проживання діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які на сьогодні перебувають у державних дитячих закладах чи виховуються в сімейних формах виховання;
Окрім вичерпних заходів по дотриманню житлових та майнових прав дітей, які перебувають на обліку в службі, здійснюється вцілому захист прав та інтересів дітей на житло. З цією метою протягом року здійснено 97 обстежень житлово-побутових умов дітей, поставлено на контроль 14 квартир, розглянуто 230 питань щодо надання дозволу на укладання угод, які зачіпають майнові або житлові права та інтереси дітей (у задоволенні 3 заяв відмовлено з метою недопущення ураження прав та інтересів дітей), відмовлено за 49 зверненнями відділу державної виконавчої служби Солом’янського районного управління юстиції у м. Києві щодо надання дозволу на реалізацію житла боржника, яким користуються діти. Також взято участь у 221 судовому засіданні щодо захисту майнових та житлових прав дітей.
Всього за звітний період працівниками служби розглянуто та надано обґрунтовані відповіді на 1300 звернення громадян і 3905 листів органів державної влади, закладів та установ, підприємств та організацій різних форм власності. В інтересах дітей подано до суду 12 позовів (8 судом задоволено, 3 на розгляді), взято участь у 633 судових засіданнях, здійснено 645 обстежень житлово-побутових умов дітей, поставлено на контроль 72 квартири, право користування або володіння якими мають діти, розглянуто 80 питань щодо позбавлення батьківських прав, 24 - щодо усунення перешкод у спілкуванні з дитиною одного з батьків, 23 - щодо визначення місця проживання малолітньої дитини.
Службою і надалі будуть вживатись всі необхідні заходи, в межах визначеної компетенції, щодо якнайкращого дотримання та захисту прав та інтересів дітей, формування у них здорового і соціально позитивного способу життя.