Добровільне пенсійне страхування сьогодні – пенсія в майбутньому
16 березня 2015 року в приміщенні Солом’янського районного центру зайнятості представниками управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва та представниками центру, було проведено семінар, присвячений добровільній участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та актуальним питанням працевлаштування молоді. В семінарі взяло участь 24 особи.
Головний спеціаліст відділу по роботі із застрахованими особами управління О.В. Осипчук детально роз’яснила учасникам семінару, що на сьогодні відповідальність за формування майбутніх пенсій несе не тільки держава та роботодавець, але і сам робітник.
Для багатьох вже зрозуміло, що для того щоб отримувати пенсію в майбутньому необхідно мати певний страховий стаж. Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” до страхового стажу, що враховується при призначенні пенсії зараховуються лише ті періоди, за які сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Виникає питання, а що робити тій людині, яка з тих чи інших причин не працює і тому не підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню? В такому випадку єдиною можливістю здобути страховий стаж є добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Статтею 12 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено категорії осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, а саме: особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Для добровільної участі в обов'язковій системі пенсійного страхування необхідно укласти відповідний договір з органом доходів і зборів за місцем проживання особи, яка має бажання взяти добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та сплатити єдиний внесок, відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Договір укладається на термін не менше одного року і відповідно до Статті 10 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” визначає порядок сплати внесків, умови набуття застрахованою особою права на пенсійні виплати, обов'язки, права, відповідальність сторін, строк дії Договору та порядок його розірвання.
Наприкінці своєї доповіді О.В. Осипчук надала вичерпні відповіді на численні запитання щодо добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та підсумувала, що навіть, якщо людині ще далеко до пенсійного віку, вона повинна замислитися про те, який розмір пенсії в неї буде в майбутньому. Потрібно вже зараз подбати про набуття страхового стажу.
З особливостями працевлаштування молоді (осіб віком від 18 до 35 років) слухачів семінару ознайомила головний спеціаліст відділу профорієнтаційної роботи центру – О.О.Хіменко.
Наприкінці семінару відвідувачам було роздано інформаційно-роз’яснювальний матеріал, щодо можливостей реєстрації на web-порталі та одержання консультацій за допомогою Skype.