Легальна зарплата – ваш соціальний захист
Актуальною темою сьогодення залишається боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
Працівники, які одержують гроші у «конвертах» стають заручниками ситуації. Працівник, отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій.
Виплата заробітної плати у „конвертах” – тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні, так і кожному з нас. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів.
Працівник, який отримує зарплатню у „конверті”, залишається повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату в «конвертах» позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть лише з офіційно нарахованої суми заробітної плати.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати в „конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії. Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про „тіньові” заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.
Відсутність цивілізованих трудових відносин, з одного боку, позбавляє можливості працівників захисту своїх трудових прав, у тому числі й на виплату заробітної плати, на пільги, соціальні гарантії, пенсійне забезпечення, з іншого — свідчить про наявні порушення законодавства роботодавцем — виплати заробітної плати працівникам в «конвертах», ухилення від сплати податків і обов’язкових платежів.
Шановні громадяни!
Не позбавляйте себе соціальних благ, забезпечте собі старість, не сприяйте порушенням трудового законодавства.
Шановні роботодавці!
Своєчасно оформляйте найманих робітників, виплачуйте і відображайте в звітності реальну зарплату.
«Гарячі» лінії Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві:
(044) 244-78-11 у Солом’янському районі;
(044) 287-13-62 у Голосіївському районі;
(044) 273-42-23, 273-51-48 у Святошинському районі.