Проведено семінар присвячений питанням легалізації та детінізації заробітної плати та запровадженню накопичувальної пенсійної системи
23 червня 2015 року представниками управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва (далі управління) та Солом’янського районного центру зайнятості (далі центр) в приміщенні центру, було проведено семінар, присвячений питанням легалізації та детінізації заробітної плати, запровадженню накопичувальної пенсійної системи, наданню електронних послуг та користування веб-порталом Пенсійного фонду України, наданню консультацій за допомогою Skype.
Після вступного слова заступник начальника відділу активної підтримки безробітних центру - Неприлюк Ірина Григорівна, передала слово головному спеціалісту відділу контрольно-перевірочної роботи управління - Іванову Олексію Юрійовичу.
Він повідомив присутнім про важливість легального працевлаштування та вплив легальної трудової діяльності на призначення пенсії. Адже першочерговою умовою при виході на пенсію є набуття необхідного страхового стажу (періоду, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок). Тож офіційне працевлаштування та сплата страхових внесків є гарантією для працівника в набутті права на пенсію в майбутньому.
З перспективами запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування, яке заплановано на 1 січня 2017 року, слухачів семінару проінформувала головний спеціаліст відділу організаційно-інформаційної роботи управління Зазірська Олена Сергіївна.
Обов'язковими учасниками накопичувальної системи будуть громадяни віком від 18 до 35 років, а також добровільну участь для осіб старших 35 років. Також даною системою передбачатиметься накопичення частини обов'язкових внесків до пенсійної системи в Накопичувальному фонді та обліковуватись на накопичувальних пенсійних рахунках громадян, які сплачуватимуть такі внески. Ці кошти будуть інвестуватися в економіку України з метою отримання інвестиційного доходу і захисту їх від інфляційних процесів.
При запровадженні накопичувальної пенсійної системи такоє передбачається своєрідний перерозподіл пенсійних внесків між роботодавцем і застрахованою особою. Ставка внеску до накопичувальної системи для застрахованих осіб буде поступово збільшуватись поступово на 1% щорічно, починаючи з 2% в 2017 року до 7% в 2022 році і наступних роках. З одночасним зменшенням внесків, які сплачує роботодавець за працівників до Пенсійного фонду і які будуть спрямовуватись на виплату пенсії із солідарної системи, зменшуватимуться поступово до 2022 року на 1% щорічно з 36,5% в 2017 році до 31,5% в 2022 році.
Також присутніх проінформували про можливість користування електронними послугами, що надаються Пенсійним фондом України, про переваги користування web-порталом (portal.pfu.gov.ua) та одержання консультацій за допомогою Skype (solom_upfu).
На прикінці заходу було надано вичерпні відповіді на всі запитання, що виникли у слухачів семінару.