Управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва інформує
Управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва інформує, що з 1 січня 2016 року, проектом Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій”, передбачено запровадження професійних пенсійних програм для осіб, зайнятих певною професійною діяльністю, пов'язаною, як правило, з шкідливим, важким і небезпечним характером роботи, метою якої є забезпечення пенсіями до досягнення загальновстановленого пенсійного віку.
Фінансування професійних пенсій (крім пенсій держслужбовцям і прирівняним до них особам) буде здійснюватися за рахунок роботодавця, який сплачує додатковий внесок і повинен нести додаткові матеріальні витрати у зв'язку з тим, що має робочі місця з несприятливими умовами праці.
Запропоновано п’ять категорій учасників професійних пенсійних програм:
Професійні пенсійні виплати з накопичувальної системи пенсійного страхування забезпечуються за рахунок додаткових внесків роботодавців за учасників 1 – 4 категорії, а за учасників 5 категорії – за рахунок збільшеного розміру внесків з застрахованої особи:
Єдиний внесок за осіб, які мають право на професійні пенсійні виплати, підвищується на:
– перша категорія - на 15%, які сплачує роботодавець;
– друга категорія – на 7%, які сплачує роботодавець;
– третя категорія – на 6,2%, які сплачує роботодавець;
– четверта категорія – 4%, які сплачує роботодавець;
– п’ята категорія – 2,5%, які сплачує працівник.
Починаючи з 2022 року загальний розмір внесків державного службовця, народного депутата України, прокурора, наукового працівника і інших, визначених 5 категорією осіб, становитиме 11,1% (7% до Накопичувального фонду або до солідарної системи, 1,6% до Фонду соціального страхування, 2,5% за професійною програмою). Таким чином, навантаження на застраховану особу – платника внесків зросте поступово до 2022 року на 5%. Причому внески до професійної накопичувальної системи зазначені особи сплачуватимуть незалежно від віку, тобто і особи старші 35 років на 01.01.2016 року.
Кошти, що надходитимуть до професійної накопичувальної системи обліковуватимуться на накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді особи.
За рахунок коштів, облікованих на накопичувальних пенсійних рахунках в Накопичувальному фонді учасника накопичувальної професійної пенсійної програми, за його бажанням може здійснюватись одна з таких видів професійних пенсійних виплат:
– щомісячна професійна пенсійна виплата;
– одноразова професійна пенсійна виплата;
– довічна пенсія.
У разі визнання учасника накопичувальної професійної пенсійної програми інвалідом за його вибором може здійснюватися одна з таких видів професійних пенсійних виплат:
одноразова професійна пенсійна виплата, незалежно від достатності суми коштів для здійснення виплати пенсії на визначений строк або оплати договору страхування довічної пенсії;
довічна пенсія при досягненні віку, який може бути меншим від пенсійного віку, встановленого законодавством , але не більше ніж на 10 років.
Для отримання щомісячної професійної пенсійної виплати, або одноразової професійної пенсійної виплати учасник накопичувальної професійної пенсійної програми подає територіальному органу Пенсійного фонду заяву та документи, що підтверджують його право на отримання такої виплати. Перелік зазначених документів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Щомісячна професійна пенсійна виплата, яка виплачується у період до досягнення учасником накопичувальної професійної пенсійної програми пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону „Про системи пенсійного забезпечення та загальнообов'язкового державного пенсійного страхування”.
Розмір щомісячної професійної пенсійної виплати, яка виплачується у період до досягнення учасником накопичувальної професійної пенсійної програми пенсійного віку, визначається територіальним органом Пенсійного фонду виходячи із сум пенсійних коштів, що обліковані на накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді особи, тривалості виплати та формули розрахунку величини професійної пенсійної виплати, за методикою, затвердженою національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики.
Одноразова професійна пенсійна виплата на вимогу учасника накопичувальної професійної пенсійної програми може здійснюватися у разі:
- коли сума пенсійних коштів, облікованих на накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді, не досягає мінімальної суми коштів, визначеної Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, для здійснення щомісячної професійної пенсійної виплати, оплати договору страхування довічної пенсії,
- визнання учасника накопичувальної професійної пенсійної програми інвалідом;
- виїзду учасника накопичувальної професійної пенсійної програми на постійне проживання за межі України.
Пенсійна виплата, що здійснюється одноразово, визначається виходячи із суми пенсійних коштів, облікованих на накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді особи на день розрахунку та виплачується протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви та документів, що підтверджують право на отримання такої виплати.
Довічна пенсія.
У разі досягнення учасником накопичувальної професійної пенсійної програми пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону „Про системи пенсійного забезпечення та загальнообов'язкового державного пенсійного страхування”, за його бажанням укладається договір страхування довічної пенсії у порядку, визначеному статтею 55 Закону „Про системи пенсійного забезпечення та загальнообов'язкового державного пенсійного страхування”.
Учасник накопичувальної професійної пенсійної програми може також приєднати суму коштів учасника фонду системи недержавного пенсійного забезпечення, сплачених на добровільній основі, до належних йому коштів, облікованих на його накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді, для отримання щомісячної професійної пенсійної виплати та довічної пенсії.
Для укладення договору страхування довічної пенсії учасник накопичувальної професійної пенсійної програми подає страховій організації протягом місяця до досягнення пенсійного віку заяву за формою, встановленою страховою організацією, та довідку Пенсійного фонду про суму коштів, облікованих на його накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді.
Учасник накопичувальної професійної пенсійної програми інформує територіальний орган Пенсійного фонду про обрану страхову організацію та подає письмову заяву про перерахування зазначеній організації коштів з накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються відповідно на накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді для оплати договору страхування довічної пенсії.
Територіальний орган Пенсійного фонду не пізніш як через три робочих дні після надходження такої заяви надає розпорядження банк, який провадить свою діяльність відповідно до законодавства про банки і банківську діяльність та відповідає вимогам цього Закону щодо зберігання активів та обслуговування коштів Накопичувального пенсійного фонду ( далі – зберігачу) щодо перерахування обраній страховій організації коштів учасника накопичувальної професійної пенсійної програми в сумі, що обліковується на його накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді, які сформовані відповідно до Закону в накопичувальній професійній пенсійній програмі. Зберігач не пізніш як через три робочих дні після отримання розпорядження перераховує зазначені кошти для оплати учасником накопичувальної системи пенсійного страхування договору страхування довічної пенсії.
У разі неподання учасником накопичувальної професійної пенсійної програми такої заяви протягом трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку територіальний орган Пенсійного фонду з’ясовує причину неподання учасником накопичувальної професійної пенсійної програми заяви та пропонує йому укласти договір страхування довічної пенсії.
У разі відмови учасника накопичувальної професійної пенсійної програми від укладення такого договору, крім випадків такої відмови у разі відстрочення дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону „Про системи пенсійного забезпечення та загальнообов'язкового державного пенсійного страхування”, територіальний орган Пенсійного фонду самостійно укладає договір страхування довічної пенсії з установленим періодом на умовах, що є найбільш вигідними для учасника накопичувальної професійної пенсійної програми, із страховою організацією, обраною відповідно до Закону „Про системи пенсійного забезпечення та загальнообов'язкового державного пенсійного страхування” в порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, разом з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та погодженому з Антимонопольним комітетом України.
Територіальний орган Пенсійного фонду перераховує страховій організації кошти в сумі, що обліковується на його накопичувальному пенсійному рахунку. Розміри страхових тарифів за договорами страхування довічної пенсії не повинні перевищувати їх середніх показників, які визначаються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Учасники першої - четвертої категорій накопичувальної професійної пенсійної програми, які мали професійний пенсійний стаж, набутий до 1 січня 2016 року, та набули право на професійну пенсійну виплату, можуть обрати умови пенсійного забезпечення, визначені розділом XІV² ”Пенсійне забезпечення працівників залежно від умов праці та осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи” Закону „Про системи пенсійного забезпечення та загальнообов'язкового державного пенсійного страхування”. Сума коштів, облікована на накопичувальних пенсійних рахунках таких учасників накопичувальної професійної пенсійної програми перераховується до солідарної системи.