Увага! Керівникам підприємств, установ, організацій!
В Україні зростає кількість травмованих і загиблих людей при виконанні робіт, пов'язаних з перебуванням людини в замкненому просторі, в водопровідних та каналізаційних колодязях, колекторах, резервуарах та ємностях. У спекотну погоду, спускаючись у глибокі вузькі канави, колодязі, людина поглинає кисень і виділяє велику кількість вуглекислоти (до 40 літрів на годину). Це призводить до утворення застійної зони, де концентрація кисню може бути 18% і менше, а вміст вуглекислоти 10% і більше. Можливий також раптовий викид шкідливих та отруйних газів (метану, сірководню, чадного газу, аміаку, тощо), утворення яких зумовлене посиленням біохімічних процесів гниття та іншими чинниками. Згадане призводить до отруєння, втрати свідомості та смерті. Працівники, що знаходяться на поверхні, намагаючись надати допомогу, спускаються до потерпілого без засобів захисту органів дихання (ізолюючих, або шлангових протигазів) та гинуть також.
29 травня 2012 року, під час виконання робіт по прочищенню каналізаційного трубопроводу по вул. Комсомольській, 6 у м. Бориспіль Київської області загинули три слюсарі аварійно-відновлювальних робіт Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Бориспільводоканал».
26 травня 2015 року два працівники TOB «ЮНЕКСБУД» під час спуску в камеру водогону між будинками №7 та №5 по вул.ІО. Кондратюка у м. Києві втратили свідомість та загинули.
За останні три роки в колодязях та колекторах, підземних комунікаціях, резервуарах та ємностях, через отруєння шкідливими та токсичними речовинами в Україні загинуло понад 90 працівників різних галузей, також гинуть люди в приватних садибах, які самостійно виконують роботи у вигрібних колодязях та ямах. Це може статися з кожним, хто працює в цій сфері, але якщо дотримуватися правил безпеки, таких випадків можливо уникнути.
Аналіз засвідчує, що однією з основних причин виникнення нещасних випадків є незадовільна організація проведення робіт, а саме:
- перед початком та впродовж виконання роботи не проводиться контроль за станом повітряного середовища газосигналізатором;
- роботи виконуються без застосування шлангових або ізолюючих протигазів і страхувальних засобів (сигнально — рятувальних мотузок та поясів), щоб у разі надзвичайної ситуації два інших робітники мали можливість підняти працюючого нагору;
- на виконання робіт не оформлюються наряди — допуски, не призначаються кваліфіковані керівники;
- працюючі не володіють навичками безпечної роботи та не поінформовані про умови праці та можливі небезпечні та шкідливі фактори.
Не зайве нагадати, що ст.271 Кримінального кодексу України встановлює покарання за «порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого, - карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, - карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого».
З урахуванням обставин і характерних причин нещасних випадків, звертаємо увагу керівників підприємств, установ та організацій щодо проведення наступних заходів:
- провести інструкторські заняття з питання безпеки робіт у замкненому просторі (спорудах) за участю відповідальних осіб та працівників, які залучаються до даного виду робіт;
- встановити дієвий контроль за використанням засобів індивідуального захисту під час виконання робіт у колодязях та інших замкнених просторах;
- забезпечити постійний контроль повітряного середовища при виконанні газонебезпечних робіт та робіт у замкненому просторі;
- обмежити проведення газонебезпечних робіт при високих температурах повітря;
- до виконання складних робіт у замкненому просторі залучати спеціалізовані організації.