З 1 січня 2017 року запроваджується накопичувальна пенсійна система. Районний Пенсійний фонд запрошує громадян надавати свої пропозиції щодо запровадження


На виконання доручення міністра соціальної політики України, управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва інформує, що з 1 січня 2017 року запроваджується накопичувальна пенсійна система.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі ‒ Закон 1058-IV) Накопичувальний пенсійний фонд (Накопичувальний фонд) - цільовий позабюджетний фонд, який акумулює страхові внески застрахованих осіб, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках та інвестуються з метою отримання інвестиційного доходу на користь застрахованих осіб, пенсійні активи якого використовуються для оплати договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, а у випадках, передбачених цим Законом, членам їхніх сімей чи спадкоємцям та на інші цілі.
В ст. 2 Закону 1058-IV зазначається, що накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - накопичувальна система пенсійного страхування), базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення та здійснення фінансування витрат на оплату договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат на умовах та в порядку, передбачених законом.
Учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є особи, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із Законом 1058-IV, яким на дату запровадження перерахування страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду виповнилося не більш як 35 років та які сплачують внески/за яких сплачуються внески до накопичувальної системи пенсійного страхування (ст.1 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI (далі ‒ Закон 3668-VI).
Застрахована особа, яка є учасником накопичувальної системи пенсійного страхування, має право на отримання довічної пенсії або одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на її накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді, умови досягнення пенсійного віку, а в разі відстрочення часу призначення пенсії за віком відповідно до Закону 1058-IV у період після досягнення такого віку - з дня закінчення строку відстрочення дати призначення пенсії за віком у солідарній системі.
Довічна пенсія за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування враховується під час визначення мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 28 закону 1058-IV.
Розмір довічної пенсії розраховується страховою організацією актуарно, виходячи з суми оплати договору страхування довічної пенсії, з урахуванням майбутнього інвестиційного доходу, забезпечуваного страховою організацією, видатків, пов'язаних з подальшим інвестуванням зазначених сум, та з урахуванням середньої для чоловіків і жінок величини тривалості життя.
Виплата довічної пенсії здійснюється у строки і в порядку, що визначені договором страхування довічної пенсії (статті 54 Закону України 1058-IV).
Відповідно до статті 79 Закону України 1058-IV джерелами формування накопичувальної системи пенсійного страхування є:
1) страхові внески до накопичувальної системи пенсійного страхування (крім суми, передбаченої у частині четвертій статті 64 цього Закону);
2) інвестиційний дохід, що утворюється в результаті розміщення та інвестування коштів накопичувальної системи пенсійного страхування у порядку, встановленому законом;
3) суми пені, сплаченої страхувальником за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на рахунок для другого рівня системи пенсійного забезпечення на користь учасників накопичувальної системи пенсійного страхування.
Згідно із ст. 98 Закону 1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана безоплатно надавати до 1 липня року, що настає за звітним, кожному учасникові Накопичувального фонду письмовий звіт про стан його накопичувального пенсійного рахунка із зазначенням чистої вартості пенсійних активів на початок та кінець звітного року, щомісячних надходжень страхових внесків.
Відповідно до ст. 1 Закону 3668-VI страхові внески до Накопичувального пенсійного фонду є складовою частиною єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування, і підлягають спрямуванню до Накопичувального пенсійного фонду в таких розмірах: у рік запровадження перерахування - 2 відсотки бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановленого для таких учасників, кожного наступного року - у розмірі, збільшеному на 1 відсоток, до досягнення 7 відсотків і подальшої сплати у зазначеному розмірі.
Страхові внески до Накопичувального пенсійного фонду для осіб, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, нараховуються на суму, передбачену договором про добровільну участь.
Пенсійний фонд України спрямовує страхові внески до Накопичувального пенсійного фонду на відповідні рахунки на підставі відомостей, поданих платниками єдиного внеску до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Також пенсійна реформа передбачає запровадження професійної пенсійної системи для окремих категорій професій, яка надасть можливість отримувати більшу, більш справедливу пенсію.
Категорії учасників професійної пенсійної програми:
- перша категорія – особи, які працюють за Списком № 1;
- друга категорія – особи, які працюють за Списком № 2, робітники локомотивних бригад та окремі категорії працівників; водії вантажних автомобілів та ін.;
- третя категорія – особи, які мають право на пенсію за вислугу років (освіта, охорона здоров'я та ін.);
- четверта категорія – жінки трактористи - машиністи та ін. (пільгові умови та за вислугу років);
- п'ята категорія - державні службовці та прирівняні до них особи.
Свої зауваження та пропозиції щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування надсилайте на електронну пошту управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва: [email protected]