Легальна трудова діяльність – гідне майбутнє


26 травня 2015 року представники управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва та представники Солом’янського районного центру зайнятості провели семінар, присвячений актуальним питанням легальної зайнятості та легалізації заробітку.
Головний спеціаліст відділу надходження та прогнозування платежів управління Ірина Баркова розповіла присутнім про те, що легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Пенсійним законодавством України чітко визначено умови при виході на пенсію. Першочерговою умовою є набуття необхідного страхового стажу. Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.
Статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Інакше кажучи, якщо працівник не матиме набутого 15-річного страхового стажу, то й не матиме він і самого права на пенсію. Законодавчо збільшено не тільки мінімально необхідний для отримання права на пенсію стаж, а й загальний. Жінкам визначено 30 років загального страхового стажу, чоловікам – 35 років. Саме він є визначальним і обов’язковим для нарахування мінімальної пенсії, не нижче від розміру прожиткового мінімуму. Також Ірина Миколаївна зазначила те, що використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі чимало ризиків, і страждає насамперед людина, яка погоджується на таку працю - вона автоматично і власноручно позбавляє себе державних гарантій на соціальний захист.
Після доповіді Ірини Миколаївни з перспективою запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування слухачів семінару ознайомила головний спеціаліст відділу організаційно-інформаційної роботи управління Тетяна Брусілова. Як відомо, ще в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ухваленому в 2003 році, було передбачено функціонування в Україні трьох рівнів пенсійного забезпечення: солідарного, накопичувального й недержавного. Сьогодні на першому рівні фактично тримається вся пенсійна система України. Тому, власне, 1 січня 2017 року має стати стартом не лише для накопичувальної системи, а й для справжньої роботи трирівневої пенсійної системи. Пенсійна реформа передбачає повне скасування з 1 січня 2016 року спеціальних пенсій, тобто на солідарному рівні пенсію всім категоріям пенсіонерів мають нараховувати за єдиною для всіх формулою. А якщо держава захоче посилити пенсійне забезпечення якихось категорій пенсіонерів, то має це робити через професійну систему, сплачуючи за них додаткові внески. Запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування заплановано з 1 січня 2017 року. Реформа передбачає, що обов'язкове пенсійне накопичення діятиме для громадян молодших за 35 років, але люди від 35 до 55 років зможуть на добровільній основі брати в ньому участь. Зрозуміло, що їхні накопичення будуть трохи меншими, але громадяни середнього віку також повинні мати таку можливість. Ставка внеску в систему поступово зростатиме і на початковому етапі в 2017 році становитиме 2%, а до 2022 року зросте до 7%, а відрахування роботодавців до Пенсійного фонду в 2017 році становитимуть 36,5%, а до 2022 року зменшаться до 31,5%. Після запровадження накопичувальної системи, безумовно, буде підтягуватися недержавне пенсійне страхування, тобто третій рівень пенсійного забезпечення, адже довіра до накопичувальної системи автоматично передає довіру до недержавних інституцій.
Підсумовуючи сказане, фахівці управління ще раз наголосили, що гідну пенсію можна собі забезпечити, тільки маючи легальну заробітну плату, сплачуючи внески в накопичувальну систему, і, за бажанням, у недержавне пенсійне страхування.
Наприкінці заходу між учасниками відбувся конструктивний діалог, кожен отримав вичерпні відповіді на всі запитання, а бажаючі отримали інформаційно-роз’яснювальний матеріал про зміни в законодавстві пенсійного забезпечення.