Сьогодні День вшанування пам’яті Героїв Крут
…Безвусі, юні, вічно молоді,
Ви склали голови за рідний Київ,
Скріпивши крок державницькій ході,
Вписавши подвиг у свободи вияв.
Яр Славутич, «Крутянці».
29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути на Чернігівщині українські загони вступили в нерівний бій із 6-тисячною більшовицькою армією Муравйова. Добровольчий Студентський Курінь складався із студентів Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету, а також із гімназистів київських гімназій. Переважна більшість студентів не мала ніякої військової підготовки — швидко сформовані дві сотні не мали достатньої амуніції і були погано озброєні.
Бій тривав близько 5 годин і закінчився поразкою українських загонів, які захищали підступи до Києва. Як така, битва не мала вирішального значення для перебігу військових дій. Але завдяки Крутам втримання хоча б на декілька днів муравйовських військ мало позитивне значення для оборони. Ця подія стала символом незламності людського духу.
Довгі роки історія битви замовчувалась. Лише починаючи з 1990-х років почала повертатися пам’ять про ті героїчні події. Сьогодні ж історики не мають єдиної думки стосовно чисельності військ з обох сторін. Є й розбіжності стосовно втрат. За одними даними із 600 учасників бою загинули майже 300. Загиблі юнаки були поховані на Аскольдовій могилі в Києві.
Бій під Крутами став трагедією і водночас тріумфом української нації, яскравим виявом національної самосвідомості й жертовності. Уроки цієї героїчної події не перестають бути актуальними сьогодні, бо молодь під Крутами свідомо захищала українську державність. Так само як через 97 років герої Небесної сотні в січні-лютому 2014 року віддали своє життя за свободу української нації…