Вакцинація проти гепатиту А у питаннях та відповідях
Чи вакцинують в Україні проти гепатиту А? Чи наявна вакцина в поліклініках?
Наразі в Україні щеплення проти гепатиту А належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням ви можете вакцинуватись зареєстрованою в Україні вакциною власним коштом. Як саме це зробити? Можна після попередньої домовленості з вашим сімейним лікарем чи педіатром придбати вакцину в аптеці, транспортувати до кабінету щеплень з використанням спеціального термоконтейнера (його можна придбати або ж взяти в оренду в медзакладі) та ввести в поліклініці, де ви обслуговуєтесь. Або ж можна просто записатися на щеплення до приватної клініки і ні про що не турбуватися, проте витрати в цьому випадку дещо більші.
Які вакцини проти гепатиту А існують? Які використовувати для дорослих, а які для дітей?
На ринку України доступні моновакцина Хаврикс проти гепатиту А та комбінована вакцина Твінрикс проти гепатитів А та В. Обидві вакцини використовуються з 12-місячного віку. У випадку моновакцини Хаврикс для щеплення осіб до 18 років включно використовується вакцина Хаврикс 720, а для вакцинації дорослих від 19 і більше – вакцина Хаврикс 1440 (вона тимчасово відсутня в продажу). Вакцина ж Твінрикс не має вікових обмежень і може вводитись як дітям, так і дорослим.
Чи не зашкодить дитині, вже вакцинованій від гепатиту В, щеплення комбінованою вакциною Твінрикс проти гепатитів А та В? Чи не стануть зайві дози вакцини проти гепатиту В навантаженням на імунітет дитини?
Не існує поняття “зайвої” дози вакцини. Коректно говорити про додаткові дози. “Перевакцинувати” когось неможливо, можна лише покращити імунну відповідь на введену вакцину. У випадку вакцинації проти гепатиту В існують схеми з 4-х, а в окремих випадках навіть 6-ти доз. Вакцинація бюджетним коштом згідно Національного календаря передбачає 3 дози вакцини проти гепатиту В, проте власним коштом допустимим є отримання й додаткових доз. Окрім того, важливо розуміти, що введення вакцин жодним чином не “навантажує” імунну систему: протягом дня вона стикається зі значно більшою кількістю антигенів, аніж в усіх вакцинах разом узятих, і здатна з цим упоратися.
Чи варто розпочинати курс щеплень проти гепатиту А, якщо є зараз є можливість зробити лише одну дозу?
Так, оскільки навіть одна доза вакцини проти гепатиту А формує адекватний захист проти інфекції. Звісно, для більш тривалого імунного захисту варто отримати й бустерну дозу вакцини. Однак, якщо бустерну вакцинацію не було проведено через 6 – 12 місяців після первинної вакцинації, введення цієї бустерної дози може бути відстрочено на термін до 5 років згідно даних, наданих виробниками препаратів.
Чи не навантажує печінку щеплення від гепатиту А? Чи викликає вакцинація симптоми захворювання?
Вакцина проти гепатиту А належить до так званих “неживих” вакцин. Оскільки вона не містить живого збудника захворювання, то й жодним чином не здатна його викликати. Як і у випадку введення будь-якої неживої вакцини, в окремих випадках можна очікувати лише на стандартні реакції у вигляді болю, почервоніння та ущільнення в місці введення та підвищення температури тіла в перші 72 години після проведеного щеплення. Ці реакції не несуть небезпеки для здоров’я та не потребують лікування, окрім (за потреби) зменшення дискомфорту шляхом прийому ібупрофену чи парацетамолу.
Тож за можливості захистіть себе та вакцинуйтеся! Не хворіти – завжди краща опція, ніж хворіти.