Застосування арт-терапевтичних методів в темі насилля
Законодавство України поповнюється законами та іншими нормативними актами, що покликані захищати людину від насильства та попереджувати його прояви в родині, навчальних закладах, на вулицях наших міст. Та ефективне їх виконання можливе лише за умови докладання спільних зусиль, спільного бачення проблеми і формування стратегій реагування на неї. Для реалізації цього завдання «Центром сім’ї» Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації було організовано тренінг «Простір без насилля», який відбувся 1 квітня за участю соціальних працівників Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, педагогів підліткового клубу «Либідь» та психологів навчальних закладів району.
Учасниками тренінгу стали спеціалісти, які в своїй роботі, працюючи з сім’ями та підлітками, зіштовхуються з тими, хто постраждав від насилля чи вчинив його. Під час заходу було розглянуто умовні ситуації з випадками насильства та з'ясована суть проблеми, можливі причини її виникнення та досліджено мету тих, хто вдається до насилля. Було обговорено й існуючі види насильства, особистісні якості агресора та його жертви, проаналізовано етапи формування «замкненого кола» насилля та умови його руйнування.
Учасникам тренінгу були запропоновані вправи у руслі арт-терапії, які допомогли спрямувати їх на співвіднесення себе із проблемою, зробити її не абстрактною, а конкретною, показати, що вона може торкнутися кожного незалежно від того, наскільки активну позицію він займає, розказано, що для розв’язання проблеми потрібні колективні зусилля.
Як відомо, техніки арт-терапії застосовують при досить широкому спектрі проблем (психологічні травми, втрати, кризові стани, внутрішньо та міжособистісні конфлікти, пост-стресові, невротичні та психосоматичні розлади, вікові кризи). Потрібно відзначити високу ефективність арт-терапії у психотерапевтичній практиці з клієнтами, що пережили насилля. Ця методика універсальна, вона використовується як при роботі з дорослими, так і з підлітками та дітьми. Дана методика дозволяє не лише навчитися навикам зняття емоційної напруги, а й розкрити внутрішні сили людини, сприяти підвищенню самооцінки, розвити в людині важливі соціальні навички та допомогти налагодити ефективну взаємодію з оточенням.
Питання, розглянуті під час заняття, в першу чергу, були спрямовані на формування чіткого уявлення про суспільну проблему насилля та розкриття суті її основних складових, на усвідомлення значущості власного вкладу кожної людини, як частинки цілого, у систему творення цінностей соціального простору її життєдіяльності. Як зазначили самі учасники зустрічі, зміст та форма подачі матеріалу зміцнили та поглибили вже існуючі знання з даної проблеми, збагатили власний практичний досвід, що дозволить використовувати останній в своїй майбутній роботі. Наші колеги висловлювали вдячність та виявили зацікавленість і бажання проводити такі зустрічі і в подальшому.